Thumb

Zirkonyum Diş Tedavisi Nedir?

Estetik diş hekimliği tedavilerinde, dişlerin formlarını ve rengini istediğimiz şekilde düzenleyebilmek için bazı protetik tedavilere ihtiyaç duyulur. Bunlar arasında zirkonyum diş ve empress gibi uygulamalar sayesinde estetik beklentileri karşılamak mümkün olmaktadır. Zirkonyum dişler estetik yanında dayanıklı olmaları sebebi ile diş hekimleri ve hastalar tarafından tercih edilmektedir.

Zirkonyum, Porselene destek olması amacı ile kullanılan bir alt yapı malzemesidir. Eskiden beri kullanılan metal destekli kronlar ise çağımızda artık estetik beklentileri karşılamakta yetersiz kalmaktadır.

Metal destekli kronlar ışığı geçiremediği için oluşan opak görünüm, doğal dişlerin canlı görüntüsünü vermekte yetersiz kalır. Bazen diş etine yakın kısımlarda koyu bir gölge oluşması gibi diğer dezavantajlarının olması da estetik diş hekimliği uygulamalarında metal desteksiz porselenlerin ve zirkonyum maddesinin kullanımı ihtiyacını doğurmuştur. Fiyatları klasik diş hekimliği tedavilerine oranla daha yüksek olsa da avantajları sebebi ile sıklıkla tercih edilmektedir, ayrıca Afyon’da bulunan kliniğimiz zirkon diş yapımında kullanılan son teknolojik cihazlarla çalışarak, hastalarına kaliteli hızlı ve ekonomik bir tedavi sunmaktadır.

Zirkonyum Diş Avantajları;

  • Işık geçirgenliği en önemli üstünlüğüdür bu sayede doğal dişin yapısına yakın canlı görüntüyü yakalamak mümkün olmaktadır.
  • Beyaz renkte olduğundan, gri görüntüyü örtmek için opak bir materyal kullanmaya gerek kalmaz, böylece porselen için daha fazla mesafe kalır. Metal destekli kronlarda yükseklik alınması sırasında bazen ortaya çıkan ince alanlardaki metal görüntüsü ya da dişeti ile birleşimindeki koyu görünüm beyaz renkli ve diş rengine yakın görüntüsü nedeniyle zirkonyum diş yapımı estetik sorun teşkil etmez.
  • Bilgisayar desteği ile tesviye ve ajuste edildiği için, çok hassas bir şekilde ağızdaki dişlere adapte olur buda zirkonyum kaplamaların tutunma direncini artırır.
  • Alerjik değildir. Diş eksikliği vakalarında rahatlıkla porselen köprüler için alt yapı malzemesi olarak tercih edilebilir.
  • Zirkonyumun diş tercih edilme sebeplerinden biride estetiğin yanında yüksek dayanım gücü sayesinde diş eksikliği vakalarında porselen köprüler yapılabilmesine imkan sağlamasıdır.
  • Zirkonyum diş hem estetik hemde dayanıklılık olarak köprü yapılırken beklentileri fazlasıyla karşılamaktadır.
  • Zirkonyum diş, ağız sıvıları ile etkileşime girmez, kaplama sıcağı ve soğuğu iletmediği için, ısı iletkenliğine bağlı hassasiyet oluşmaz.

Zirkonyum Diş tedavisi DENT AFYON kliniğimizde yapılabilmektedir. Daha detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçebilirsiniz.