Thumb

Full Porselen Diş – Tam Seramik Diş Tedavisi Nedir?

Porselen diş uygulamasını diğer estetik uygulamalardan ayıran en önemli özellik içlerinde porselene dayanak teşkil etmesi için metal ya da zirkonyum gibi altyapı malzemesi kullanılmamasıdır. Yapısı güçlendirilmiş özel porselen kullanılarak hazırlanırlar. Doğal dişlerin ışığı geçirme özelliğini en iyi taklit eden üstün estetik özellikler taşırlar. Işık karşısında gösterdikleri bu tepki porselen dişin canlı görünmesine sebep olur. Doğal dişin derinlik hissini taklit eder. Metal destekli porselen kaplamalar ne kadar estetik çalışılsa da full porselen diş kaplamanın estetiğini bu özelliğinden dolayı yakalayamaz

Bu özelliğinden dolayı özellikle ön grup dişlerde yüksek estetik beklenti için porselen diş tercih edilir.
Porselen diş çok hassas bir çalıştırmayı gerektirir. Fiyat olarak metal destekli porselen kaplamalardan daha pahalıdır.

Full Porselen Diş Avantajları;

  • Bazı metallere karşı (nikel gibi) nadirende olsa görülebilen metal alerjisi riski porselen diş kronlarda yoktur. Çünkü porselenin dişeti ile biyolojik uyumu yüksektir.
  • Kaplama diş görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar. Porselen diş uygulamalarının ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır böylece doğal dişe en yakın sonuçlar elde edilir. Oysa en mükemmel yapılan metal destekli porselen kronlarda bile ışığı geçirmediğinden dolayı metal desteksiz porselenlerin bu canlılığı yakalanamaz.
  • Metal destekli porselen ışığı geçirmediği için fotoğraflarda ve güçlü ışıklarda (disko gibi yerlerdeki özel ışıklandırmalarda ve fotoğraf makinesi flaşı karşısında) ağız da karanlık alan görünümü oluşabilir. Metal desteksiz porselenler de ise ışık karşısındaki tepkisi doğal dişlerdekine benzediğinden bu sorunlarla karşılaşılmaz.
  • Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise hem mekanik hemde kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
  • Alt yapısında metal olmadığı için kuron ile diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Daha estetik bir görüntü sağlanır. Diş eti çekildiğindede, full porselenler estetik görünümlerini korurlarken, metal porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.

Porselen diş ile alakalı konular hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz DENT AFYON ile iletişime geçebilirsiniz. DENT AFYON ekibimiz sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.