Thumb

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodonti tedavisi dişlerde meydana gelmiş çapraşıklıkların tedavisi ile ilgilenen bilim dalıdır. Normalde kişideki çene gelişimi yaşı tamamlandıktan sonra yapılması tavsiye edilen bir tedavi olmasına karşın aslında çocuğun çene gelişimi sürerken alınacak önlemlerle ortodontik tedavinin çok daha başarılı olması, kullanılacak aparatlarla çocuğun ileride daha büyük problemlerle karşılaşmasının önlenmesi sağlanabilir.

Çene gelişim yaşı kadınlarda 14-15, erkeklerde ise 17-18 yaşları arasındadır. Bu yaşlarda dişlerin ön yüzlerine yapıştırılacak, braket ve tel yardımıyla bozuk olan dişlere verilecek bir hareketle dişin kökünün olması gereken yere yerleşmesi sağlanır.

Diş gelişim yaşı tamamlandıktan sonra, hastada mevcut, sağlıklı kemik olduğu sürece, bu tedavinin herhangi bir üst yaş limiti yoktur. Her yaşta dişlere braket takılarak ortodonti tedavisi yapılabilir. Bu braketlerin siyah, metal renginde olmasından dolayı bazı hastalar şikayet ederler. Buna da çözüm bulunmuş ve artık bu braketlerin porselenleri çıkmıştır, diş rengindeki porselen braketlerle ve diş rengindeki teller ortodonti tedavisi artık daha estetik olarak Afyon’da bulunan kliniğimizde yapılabilmektedir.

Ortalama bir ortodonti tedavisi 1 sene ile 2 sene arasında değişen bir süreçte tamamlanmaktadır. Daha ileri vakalarda 3 seneye kadar tedavi süreci de olabilir.

 

Ortodonti Tedavisi için Kullanılan Diş Teli Çeşitleri

  • İçten Takılan Diş Telleri

Lingual ortodonti, braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.

  • Invisalign

Clear-Aligner, invisalign, orthoclear telsiz ortodonti teknolojisi sayesinde çapraşık dişler diş teli kullanılmadan görünmeyen şeffaf plaklar ile düzeltilebilmektedir.

  • Seramik Diş Telleri

Seramikten yapılan bu braketler şeffafdır ve daha az görünürler. Bu özelliklerinden dolayı yetişkin hastalarda ya da gençlerde çok tercih edilmektedir. Daha az görünmelerine rağmen metal braketlere göre daha kırılgan olmalarından dolayı kullanırken daha dikkatli olmak gerekir.

  • Altın Diş Telleri

Doku dostu olup, anti-alerjiktir. Sökülmesi kolaydır. Maliyetleri yüksektir.

  • Damon Diş Telleri

Telin braket içinde ileri-geri kaymasına izin veren bir sistemdir. Damon braketlerinde elastik ya da çelik bağlar kullanılmaz.

  • Metal Diş Telleri

Günümüzde yaygın olarak kullanılan metal braketler, geçmişteki braketlere göre daha konforludur ve daha yüksek kaliteli paslanmaz çelik teller kullanılmaktadır. Bu teller diş, dişeti dokuları ile son derece uyumludur ve doku dostu materyallerdir.

Ortodonti Tedavisi Süresi

Ortodontik tedavinin süresi, yaşa, problemin tipine, hastanın tedaviye olan motivesine ve hekimin tedavi planlamasına göre farklılıklar gösterir. Bu tip durumlarda DENT AFYON kliniğimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Erken yaşlarda başlayan ortodontik tedavilerde henüz süt dişleri değişmeden takılıp çıkarılabilen hareketli aparatlarla tedavi yapılıyorsa tedavi süresi çok değişkendir. Bu tedavi 6 ayda tamamlanabileceği gibi, tüm süt dişleri bekleniyorsa yıllarca da sürebilir.

Bazen de erken yaşta hareketli aparatlarla tedaviye başlanıp büyüme tamamlanmadan önce ortopedik etkiler elde edinilmeye çalışılıp ve daha sonra tedaviye bir süre ara verilip ilerleyen yaşlarda sabit aparatlarla kapanış ve diş dizimleri düzeltilebilir.

Bu tip iki aşamalı tedaviler toplamda 7-8 yıla yayılmış gibi görülebilir ama aslında aktif ortodontik tedavi süreleri daha kısadır. Daimi dişler üzerine yapılan braketlerle sabit ortodontik tedaviler ise ortalama 2 yıl sürer. Bu süre boyunca dişlerin yerleri, açıları, kapanışları değiştirilip düzeltilir.

Ancak bu sürenin sonunda aktif tedavi bitirilmiş olsa da, elde edilen düzgün dişlerin tekrar bozulmaması için pekiştirme denilen bir sürece ihtiyaç vardır. Yani teller çıktıktan sonra en az tedavi süresinin yarısı kadar ya görünmeyecek şekilde içten takılan sabit tellerle, takıp çıkarılan şeffaf ya da renkli plaklarla yapılan tedaviyi koruma aşaması gerekmektedir.

Aksi takdirde, ortodontik tedavi ile çok güzel sıralanmış dişler, yıllar sonra az veya çok bozulma gösterebilir.