Thumb

Laminate Veneer (Yaprak Porselen) Tedavisi Nedir?

Laminate veneer (yaprak porselen) estetik diş hekimliği uygulamaları arasında önemli bir yere sahiptir dişlere minimum müdahale ile üstün estetik sonuçlar elde etmek mümkündür. Dişlerin sadece ön yüzeyinden aşındırma yapılır. Neredeyse bir lens kadar ince olan laminate veneerler bondingler vasıtasıyla dişe adapte edilir. Dişlerinizin gerek renk gerek form olarak istediğimiz şekle gelmesini sağlar.

Diş beyazlatma ile sonuç alınamayan bazı durumlar vardır. İleri derecedeki antibiyotik, florozis renklenmelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında diş beyazlatma istenilen sonucu vermeyebilir.

Ön dişlerinin arasında aralıklar olan vakalarda dişlerde minimum preparasyon uygulanarak ölçü alınır. Kırık sonucu madde kaybına uğramış dişlerde ya da aşınma sonucu dikey boyutunu kaybetmiş hastalarda estetiğin yeniden kazandırılmasında kullanılabilir.

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde, çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde eğer hastanın durumu ortodontik tedaviye izin vermiyor veya kendisi istemiyor ise alternatifi olarak Afyonkarahisar’da bulunan diş hekimi kliniğimizde değerlendirmekteyiz. Dişin sadece ön yüzünde çok az bir aşındırma yapılarak alınan ölçüden hazırlanan ve neredeyse bir lens büyüküğündeki laminate veneer özel yapıştırıcısı vasıtası ile çok sağlam bir şekilde dişe yapıştırılır.

Laminate Veneer Avantajları;

  • Dişin doğal yapısına en az müdahale ile yapılabiliyor olması laminate veneerleri hastalar için de avantajlı kılar, çünkü ağızda çalışma süresi çok kısalmıştır. Ayrıca bu preparasyon esnasında yaklasık 0,5 mm'lik madde kaldırılması yeterli olduğundan porselen laminateler konservatif yani koruyucu bir tedavi olarak kabul edilir.
  • Tedavi süresi daha kısadır.
  • İçerisinde metal destek ya da zirkonyum gibi bir altyapıya ihtiyaç duymayan bir yöntem olması dolayısıyla ışığı çok iyi geçirmesi üstün estetik özellikler sağlar ve başkaları tarafından protez oldukları farkedilemeyecek kadar doğal dururlar.
  • Dişeti ile birleşim yeri olan kole bölgesindeki geçişi çok uyumludur.
  • Yüksek ısıda porselen fırınında cilalanmış olması aşınma direncini artırır ve sigara çay kahve gibi boyar maddelerile renk değiştirmez. Bu çok iyi cilalı yüzeylerde diştaşı birikimine izin vermez.

Laminate veneer tedavisi hakkında DENT AFYON kliniğimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Laminate Veneer Dezavantajları;

  • Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
  • Çok sert gıdalarda ender de olsa porselen yaprakçıklar dişten ayrılabilir. Bu durumda tekrar yapıştırmak gerekir.
  • Yaprak porselen de denilen laminate veneer, bu ismini çok ince bir porselen olması özelliğinden dolayı almıştır. Ancak bu ince porselen Bonding yardımı ile özel yöntemlerle dişe yapıştırıldığında sökmek mümkün olamayacak kadar dayanıklılık kazanır. Hatta çoğu zaman sökmek için elmas frezlerle aşındırmak gerekir.
  • Kullanımı konusunda uyarılarımıza dikkat etmeniz ve dikkatli bir ağız bakımı ile yıllarca sorunsuz kullanabilirsiniz. Ömürlerini uzatmak için çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir. Afyonkarahisar’da bulunan kliniğimizde Laminate veneer tedavisi yapılabilmekedir. Laminate Veneer tedavisi ile ilgili sorununuzu belirlediken sonra sizler için en uyun tedaviyi uyguluyoruz.