Thumb

Estetik Diş Dolgusu Nedir?

Diş çürüklerinin tedavisinde kullanılan Amalgam Dolgular dayanıklı olmalarına rağmen estetik beklentileri çok fazla karşılayamazlar. Günümüzde estetik diş dolgusu uygulamaları olarak sıklıkla porselen dolgu ya da Kompozit Dolgu tercih edilir.

Kompozit dolgu için kullanılan farklı isimler de vardır. Diş renginde olduğu için beyaz dolgu veya ışın ile sertleştiği için, Işınlı Dolgu, Lazer Dolgu gibi isimler ile de bilinir. Halk tarafından lazer dolgu ismi ile bilinir.

  • Kompozit Dolgu

Kompozit dolgu ilk uygulanmaya başladığı yıllarda çiğneme basınçlarına dayanamadığı için yalnızca ön dişlerde estetik amaçla kullanıldı. Günümüzde dayanıklılıkları ve aşınma dirençleri artırıldığı için arka grup dişlerde de güvenle kullanılmaktadırlar.

Işın ile sertleşen kompozit dolguların en önemli avantajları ve tercih edilme sebepleri estetik olarak çok iyi sonuç vermeleridir. Bonding vasıtası ile dişe kimyasal olarak da bağlandıkları için dişlerin ince kalan kısımlarına da destek olur. Bu şekilde kırılmalara karşı direnç kazanır, ayrıca sıcaklığı pulpaya iletmez.

Kompozit dolgular yalnızca çürük dişe dolgu yapmak amacı ile değil aynı zamanda estetik amaçlar ile dişlerin rengini değiştirmek ya da yeni bir form vermek içinde kullanılır.

Işın ile sertleşen kompozit dolguların en önemli dezavantajları bazen hassasiyet görülebilmesidir. Ancak yeni nesil kompozitlerde bu sorunlarda minimuma indirilmiştir. Bir diğer dezavantajıda yıllar içerisinde, çay kahve gibi boyar gıdalardan etkilenebilmesidir. Bir çok durumda dolgu tekrar cilalanarak bu sorun giderilir. Kliniğimizde kompozit dolgu tedavisi yapılabilmektedir.