Thumb

Diş Eti Estetiği Tedavisi Nedir?

Estetik diş hekimliği tedavilerinde amaç kusursuz bir gülümsemedir. Kusursuz gülümsemenin önemli bir ayrıntısı da diş eti estetiğidir. Hoş bir gülümsemeyi oluşturan tek başına dişler değildir. Dişler, diş etleri, dudaklar, çenelerin birbiri ile olan ilişkisi, yine çenelerin ve burnun bu dokular ile ile uyumu, tüm bunlar güzel bir gülümsemenin ayrıntılarıdır. Eğer hepsi bir harmoni içinde ise güzel bir gülümsemeden bahsedilebilir.

Diş eti estetiği söz konusu olduğunda var olan soruna göre operasyon yöntemi değişiklik gösterir. Bazı durumlarda, gülümsediğinizde çok fazla görünen diş etlerinin küçültülmesi gerekir. Bazı durumlarda ise diş etlerine ilave yapılması gerekir.

Estetik amaçlı bu girişimlere başlanmadan önce diş etlerinin sağlıklı olması gereklidir. Sağlıklı diş etlerinden bahsetmek için, pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif pütürlü bir yüzeyi olan ve kanamasız diş etleri gereklidir. Eğer şiş, kızarık ve kanamalı dişetleri söz konusu ise, herhangi bir tedaviye başlamadan önce diş etlerinin tedavi edilmesi gerekir. Diş taşı temizliği, diş eti küretajı gibi tedavilerin ardından işlemlere başlanmalıdır. Bu gibi durumlarda Afyon diş hekimliği kliniğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Gülümseme anında önde ortada yer alan iki santral dişin tepe noktalarındaki dişetlerinden geçen hayali çizgi dudağa hafifçe dokunur. Diğer tüm dişler ve diş etleri arasında da belirli bir ideal forma uygun şekilde yerleşmelidir. Bazen dişlerin form ve dizilişleri mükemmel olmasına rağmen, dişetlerindeki düzensizlikler gülümseme anındaki ahengi bozarak kötü bir görüntüye yol açabilir.

Bazı durumlarda yalnızca dişetlerinde değil dişlerin dizilmesindede sorunlar vardır. Bu vakalarda öncelikle dişetleri ilgili düzenlemeler yapılarak tedaviye başlanmalıdır. Diş eti estetiği ile ilgili yapılan minimal düzeltmeler bile bazen çok yüz güldürücü olabilimektedir.

Kimi vakalarda ise dişetleri çekilmiştir ve kök yüzeyi göründüğünden dişin kronu çok uzun görünür. Böyle durumlarda ise dişetlerine ilave yapılması gerekir. Diş eti grefti koyularak kök yüzeyi kapatılır. Hem diş ve diş eti sağlığı için hemde estetik görünümü düzeltmek açısından bu gereklidir. Bu diş eti çekilmesine nelerin sebep olduğunun tespit edilmesi olayın tekrarlamaması için gereklidir. Bazen çok sert fırçalama bazende frenulum bu çekilmeye sebep olabilir.

Sonuç olarak estetik amaçla yapılan operasyonlarda yalnızca dişlere yapılan müdahaleler bazen yeterli olmayabilir. Dikkatli bir ağız içi muayenesi sonucunda hangi işlemlerin yapılması gerektiği belirlenir. Belirli bir sıra takip edilerek bu işlemler yapılır. Diş etlerinin sağlıklı ve simetrik görüntüsü, mükemmel protetik restorasyonların tamamlayıcısıdır. Afyon da bulunan kliniğimizde diş eti estetiği, diş eti çekilmesi gibi sorunarıyla karştılaştığınızda size en uygun olan tedavileri uyguluyoruz.