Thumb

Diş Beyazlatma Nedir?

Diş Beyazlatma, mine yüzeyindeki gözenekli yapıya yıllar içerisinde nüfuz eden boyayıcı maddelerin bleaching jelleri yardımı ile çözülmesi işlemidir. Dişlerin oluşumu esnasında meydana gelmiş olan yapısal bozukluklar ve antibiyotik renklenmelerinde de uygulanabilir. Diş minesinin gözenekli yapısından içeri girmiş ve fırçalamanın tesir etmediği renklenmelerin büyük bir kısmında çok başarılı sonuçlar alınır.

Sigara, çay, kahve gibi dişe yapışan renklenmeleri, önce polisaj ve diş taşı temizliği uyguladıktan sonra, halen dişlerinizin renginden memnun değilseniz, diş beyazlatma işlemine geçilir.

Değişik sebeplerle oluşan renklenmelerde, farklı tedavi yöntemlerine başvurulabilir, buna Afyon’da bulunan kliniğimizde yaptığımız muayeneler sonucu karar vermekteyiz. Kesinlikle dışarda satılan beyazlatma jellerinin bilinçsizce kullanılmasını önermiyoruz.

Diş taşı temizliği ve polisaj yapılmasına rağmen dişlerinizin rengi hala istenilen tonda değil ise, diş beyazlatma uygulaması ile bir kaç ton daha açılmasını sağlamak mümkündür. Estetik diş hekimliği uygulamaları arasında sıklıkla kullanılan diş beyazlatma (ağartma veya bleaching) 2 şekilde uygulanır.

  • Ev Tipi Diş Beyazlatma

Ağızdan ölçü alınarak elde edilen modele göre dişlerinizi saran şeffaf bir dişlik imal edilir. Bu şeffaf dişlik içerisine diş beyazlatma jeli yerleştirilerek belli sürelerde ağızda kalması istenir. İlacın konsantrasyonuna göre gece boyunca takmanız istenebileceği gibi günde bir kaç saat de yeterli olabilir. Yaklasık 1 hafta içinde istenen diş beyazlığı elde edilecektir.

  • Ofis Tipi Diş Beyazlatma (Lazer ile Beyazlatma)

Bu yöntemde direk kliniğimizde, bizim gözetimimiz altında uygulama yapılacağından kontrollü bir şekilde daha yüksek konsantrasyonda bleaching ajanı lazer cihazı yardımı ile uygulanır. Bu da daha kısa sürede daha yüksek beyazlatma sağlar.

Diş beyazlatma uygulamaları sonucunda hastalarımızın çok az bir kısmında hassasiyet görülmüştür, günümüzde kullanılan ağartma jellerinde bu sorun çok nadir görülmektedir. Eğer hassasiyet hastayı rahatsız edecek boyutda ise tedavi bırakılıp hassasiyet giderici ürün kullanımı ile tedavi sonlandırılabilir. Diş beyazlama tedavisi klinimiğizde yapılabilmektedir. Ofis tipi diş beyazlatma ve ev tipi diş beyazlatma ile ilgili her türlü sorularınızı cevaplayabiliriz. Ev tipi diş beyazlatma ve ofis tipi diş beyazlatma sorunlarınız için kliniğimizde size en uygun tedaviyi sağlamaktayız.