Thumb

Dt. Ebru NAYAN

Diş estetiği; dişlerin genel görünümünde sorun olması durumunda yapılan bir uygulama türüdür. Dişlerin aynı hizada olması, estetik görünmesi ve aynı zamanda sağlıklı diş yapısına sahip olmak için yaptırılan diş estetiği, hayatın her alanında emin gülüşlere sahip olmayı sağlamaktadır. Diş estetiği yaptırmak için uygulanan yöntemler birbirinden farklıdır. Kişinin ağız ve diş yapısına göre belirlenen yöntemler arasında sıklıkla uygulanan yöntemler şunlardır;

Dişler, sosyal hayatı etkileyen önemli faktördür. Birine hitap ederken, bir yerde sohbet ederken dişlerin kötü veya bozuk görünmesi, estetikliği öldürür. Bu da hayatın çekilmez bir hal almasına neden olur. Hoş bir gülümseme, iletişimin daha sağlıklı kurulmasında son derece etkilidir. Bu nedenle doğuştan dişlerinde problem olmayanlar, ahenk içinde dizilmiş olanlar “çok şanslı” olarak tanımlanırlar. Fakat doğuştan veya farklı etkenlerden dolayı diş yapılarında problem olanlar da bu sorunu çözüme kavuşturabiliyorlar. Diş estetiği uygulaması ile dişler sıralı şekilde dizilebiliyor.

Sosyal hayatta daha etkili bir iletişim kurabilmek ve aynı zamanda karşınızdaki insan ile iletişim kurarken kötü bir izlenim bırakmamak için diş estetiği yaptırmanız son derece etkili olacak ve sizi bu tip olumsuz durumlardan koruyacaktır.

Dental implant, titanyumdan üretilmiş diş köküdür. Titanyum kullanılmasının nedeni insan vücudu ile kısa sürede uyum sağlayabilmesi ve ağızda farklı tatların oluşmasını engellemesidir. Diş estetiği uygulaması yapılırken genellikle tek diş eksikliklerinde uygulanan dental implant, komşu dişlerden herhangi bir şekilde destek alınmadan, çene kemiğine uygulanan implantlar yardımı ile yapılır. Çene kemiğine implantın uygulanmasından sonra 3 aylık bir süre içinde implantın tamamen oturması beklenir. Bu işlemden sonra dişlerin yapılma aşamasına geçilir. Dişlerin tasarımı ve kişinin estetik bir görünüme ulaşması için kişinin istekleri doğrultusunda işlem gerçekleştirilir. Bu işlem ortalama 3 ile 10 gün arasında tamamlanmaktadır.